ВЫКЛЮЧИТЬ FLASH

Люди, дарящие нам мороженое

foto — p. Hájek, pí. Bártová, pí. Vančurová

 

časopis F.O.O.D 10/2010  autor: Eva Všetíčková

 

Kornoutek s banánovou zmrzlinou „od Hájka“, který byl v 70. letech lahůdkovou výjimkou, má ctitele i dnes, kdy se musí
o svou slávu dělit s více než stovkou chladivých sourozenců.

Poválečné začátky
Tatínek pana Hájka, František, se vyučil u legendárního Meinla a po druhé světové válce začal otevírat v Praze mléčné jídelny (například na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice). Jeho nejlepší cukrář se jmenoval pan Linka. Ten se posléze přesunul na protější stranu Václavského náměstí do lahůdkárny zvané Ovocenka. Tady vytvářel ovocné fantazie, které doma ochutnávali
synové a dcera pana Hájka. Netušili tehdy, že ovocné lahůdky budou i jejich osudem.

Zlatá 60. léta

Koncem 60. let se v přízemí Ovocenky začala prodávat ona slavná banánová zmrzlina, připravovaná podle prvorepublikové receptury a točená díky novým italským zmrzlinovým strojům, které se sem v té době začaly dovážet. Jiří Hájek s bratrem, oba vyučení v oboru gastro, pak začali společně provozovat v pasáži Světozor další Ovocenku. Interní pravidla podniku Zelenina Praha, pod který patřila, ale nedovolovala, aby v jedné provozovně pracovali na pozici vedoucí–zástupce rodinní příslušníci a tlak na jejich rozdělení byl opravdu velký. V té době pan Linka emigroval. Na jeho místo nastoupil starší z bratrů Hájkových. Mladší, Jiří, jehož ambicí bylo nejen vyrábět a prodávat zmrzlinu a dělat z ní poháry, ale prodávat tu i další lahůdky, zůstal ve Světozoru.
Pobaveně vzpomíná, jak musel až na ministerstvu obchodu vysvětlovat, proč mají jeho ovocné poháry americká jména a proč dal provozovně na tehdejší dobu avantgardní vzhled. Méně pobaveně už konstatuje, jak svými osobními postoji nechtěně komplikoval možnosti vzdělání své dcery…

Nicméně už v 80. letech se Ovocnému Světozoru, jak se jeho obchod jmenoval, výjimečně dařilo. Rok 1989 byl samozřejmě přelomový nejen pro pana Hájka. Jako jediný z obchodníků zdejší pasáže přistoupil na nabídku podniku Ligna, v jehož prostorách se prodejna nacházela, a uzavřel s ní smlouvu na dlouhodobý pronájem provozovny. V roce 1992 vznikla firma Hájek a Boušová, ve které má dnes rodina Jiřího Hájka rozhodující podíl.

Prosperující projekt se začátkem 90. let rozmáchl pěkně doširoka. Firma se stala třetím největším výrobcem rodinného balení zmrzliny v Česku a její slavná zmrzlina byla k mání i v supermarketech. Tlak těchto gigantů ale směřoval k neustálému snižování cen. Jiří Hájek nechtěl přistoupit na to, aby zmrzlina byla levnější, a tudíž i méně kvalitní, a firma dala i přes nastalé komplikace řetězcům vale.  I když dnes čítá toto malé impérium několik prodejen, zaměstnává okolo 150 zaměstnanců a klasická banánová zmrzlina je jen jednou ze 120 druhů chladivých dobrot, které tu vyrábějí, její hlavní krédo je stále stejné – spokojený zákazník, trvalý růst, úspěch a samozřejmě i zisk.

Nové tisíciletí firma přivítala zrychlením tempa, například zavedením CRM systému. K mání jsou tu nově i báječné
takzvané superovocné zmrzliny obsahující 80 procent ovocné složky…
Dát si zmrzlinu „u Hájka“ prostě stále
patří k rytmu doby…